Ahogy az idő fokozatosan melegszik, úgy téli rejtekhelyeikről előmerészkednek az ízeltlábúak is. A poloskák közül a bencepoloska (Raphigaster nebulosa) és a különböző karimáspoloska fajok (Coreidae) már pár héttel korábban ellepték az ablakmélyedéseket. A lakásban áttelelt fátyolkák (Chrysopa) is megpróbálkoztak a kiröpüléssel, de az április eleji hideg idő elpusztította őket. Az elmúlt napokban viszont az erdei bogarak közül több faj sikeresen és nagy lendülettel nekiláthatott a tavaszi teendőknek.
A korábban már említett közönséges nünüke (Meloe proscarabeus) egy megtermettebb példánya a frissen kibújt fűszálakkal táplálkozik.
Az Európában mindenhol gyakori erdei álganéjtúró (Anoplotrupes stercorosus) minden bizonnyal vadak ürülékét kutatja ezen az erdei ösvényen. A bogarak tavasszal keskeny föld alatti, elágazó alagutat ásnak, és a járatokba egy-egy petét raknak. A járatokat bőségesen ellátják az összegyűjtött ürülékkel, amiből majd lárváik táplálkoznak a következő tavaszig, amikor kiássák magukat a földből.
Az erdei ganéjtúró könnyen felismerhető a szárnyfedőin lefutó 7-7 pontsorról, ami távolabbról csíkokként látható, illetve a szárnyfedők és a torpajzs peremének kék színéről. Nála élénkebb színezetű, szintén gyakori erdei faj a tavaszi álganéjtúró (Trypocopris vernalis). Ivadékai részére a megtalált ürülék alatt mély lyukakat ás, és azokat trágyával tölti meg. Az alábbi példány éppen őz bogyóira bukkant az avarban.
A leomló partoldal gyökerei közti búvóhelyeikről előjöttek az utóbbi időben ritkábban látható hétpettyes katicabogarak (Coccinella septempunctata) is.
A bükk gyökerei által fellazított köves talaj üregei a tél folyamán biztos menedéket nyújtottak a fagy ellen:
Ha az idő nem romlik el megint, akkor a következő napokban újabb bogarak feléledésének lehetünk tanúi.
Felhasznált és ajánlott irodalom:
- Bogarak. Búvár Zsebkönyvek, Móra Könyvkiadó, Budapest, 1975.
- Lohmann, M.: Bogarak, szitakötők, pókok és más ízeltlábúak. Panemex, Budapest, 1997.
Megjegyzések
Megjegyzés küldése