Tavasz a bükkösben

Ezekben a napokban olvad el a húsvéti hó utolsó maradéka. A Köves-hegyi kilátóhelyről ma még látszott, hogy a Hajagok északi lejtőin és a Gát-hegy árnyékos oldalában még akad hó, de a völgy már teljesen kitisztult, hála az egyre hosszabban tartó napsütésnek. 

Az április eleji hó takarta be a szártalan kankalin (Primula vulgaris) már kibújt virágait is. A Köves-hegy kertjeibe minden valószínűség szerint nem telepítették, hanem régi élőhelyéről van szó.

Szártalan kankalin

A növény nagy számban előfordul többek között a Gerence völgyének keleti kitettségű lejtőin is.
A tavaszi tőzikét (Leucojum vernum) szintén megviselte a kései havazás.

Tavaszi tőzike

Sorsa veszélyeztetett, mert nagy mennyiségben gyűjtik. A fenti példány az erdőtől alig 30 méternyire található kertben minden valószínűség szerint eredeti élőhelyén virul, vagyis az üde gyertyános-tölgyesek közelében.

Feljebb, a bükkelegyes erdőkben, a medvehagymával borított hegyoldalakban az egyébként már kora tavasszal látható boglárkafélék most pótolják be lemaradásukat. A bogláros szellőrózsa (Anemone ranunculoides) zsenge tövei izgalmas színt visznek a hagyma-rétek egyhangúságába:

Bogláros szellőrózsa

A szintén a boglárkafélék családjába tartozó galambvirág (Isopyrum thalictroides) a szellőrózsához hasonlóan az üde bükkelegyes, gyertyános erdőket kedveli:

Galambvirág

Az erdei ibolya (Viola reichenbachiana) zsenge tövei is megtalálhatók már az avarban:

Erdei ibolya

Távolról nézve csak az sejthető, hogy hamarosan eljön a medvehagyma "betakarításának" ideje. Ám ha közelebbről szemügyre vesszük az erdő gyepszintjét, akkor nemcsak egy konyhai alapanyaggal lehetünk gazdagabbak, de megismerhetjük a bükkösök tipikus kora tavaszi virágait is.

Medvehagyma-mezők a Tábor-hegyen

Felhasznált és ajánlott irodalom:
  • Simon, T.: A magyarországi edényes flóra határozója. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2000.
  • Simon, T., Seregélyes, T.: Növényismeret. Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 1998.

Megjegyzések