A téli hónapokban sem szüneteltek a Rómer Flóris Természetismereti Szakkör foglalkozásai. A Bakonyicum Bioblog Facebook-oldalán számoltunk be a laborban elvégzett anatómiai vizsgálatainkról, melyek a gerinctelen és gerinces állatok szervezettana mellett a csontok szövettanára is kiterjedtek. Zoológiai kalandozásaink izgalmasabbá tételében segítségünkre voltak az MTM Bakonyi Természettudományi Múzeumának munkatársai, akik a botanikai és zoológiai gyűjteményekben kalauzolták csapatunkat.
December 3-án a Rovargyűjteménybe látogattunk. A tekintélyes, több mint negyedmillió egyedet tartalmazó gyűjtemény megtekintése előtt a múzeum igazgatója, dr. Kutasi Csaba entomológus tartott előadást a múzeumi gyűjtemények kialakításának és gyarapításának történetéről. Érdeklődéssel hallgattuk a rovarok felkutatására és gyűjtésére vonatkozó szakmai érdekességeket is.
dr. Kutasi Csaba szarvasbogár hímek példányaival
Fotó: MTM BTM
A gyűjteményben elsősorban Kutasi Csaba szakterületével, a bogarakkal kapcsolatban tettünk fel kérdéseket, és megcsodálhattuk a legimpozánsabb méretű bakonyi bogarakat, köztük a szarvasbogarat (Lucanus cervus), a cincérek közül a nagy hőscincért (Cerambyx cerdo), a diófacincért (Aegosoma scabricorne), valamint a vizes élőhelyek állatai közül az óriáscsíbort (Hydrophilus piceus) és a sárgaszegélyű csíkbogarat (Dytiscus marginalis). Megismerkedtünk az egymástól sokszor csak aprólékos vizsgálódással megkülönböztethető rózsa-, ill. virágbogarakkal is. A csoportból leggyakrabban az aranyos rózsabogárral (Cetonia aurata) találkozhatunk, amint virágokon táplálkozik. Legfontosabb bélyege, hogy a mellközép nyúlványa gömbszerű bunkóban végződik, ahogyan az alábbi fotón is látható.
Aranyos rózsabogár (Cetonia aurata) sztereomikroszkóp alatt (10-szeres nagyítás)
A gyűjteményben a bogarak mellett trópusi lepkék preparátumaiban is gyönyörködhettünk, majd a következő szakköri óra munkájához tanácsokat kértünk Iliáné Rechner Szilviától, aki a gyűjtemény kezelésével, és a múzeum számára begyűjtött anyag feldolgozásával, preparálásával foglalkozik. Hasznos tippeket kaptunk a bogarak helyes feltűzéséhez és beállításához, valamint megtudhattuk azt is, hogyan lesz a csapdával begyűjtött állatok tetemeiből mutatós és szakmailag értékes preparátum.
Rechner Szilvia tűzőlapokon mutatja meg a bogarak rögzítésének helyes módját
Fotó: MTM BTM
A múzeum munkatársainak jóvoltából rendkívül érdekes szakköri órán vehettünk részt, amit ezúton is köszönünk!
Megjegyzések
Megjegyzés küldése